Nattou

 

Since your baby will face a lot of challenges, Nattou designs a cuddly soft and supporting friend for him or her.  The Nattou cuddlies accompany baby during its explorations, when going to sleep and during greater and lesser grief in the first months of life. They give your little one the required trust, gentle security and comfort at crucial moments in the early stages of growth and development.

Behind the scenes

Our designers are experienced in the world of babies and know just how to translate the concerns of young mothers into the collections of Nattou.  Fabrics and materials are therefore selected carefully for softness, safety, and durability.  That way each creation can handle the enthusiastic caresses of your baby.  As for design, clear contrasts and colourful patterns are dedicedly chosen for, exactly what your baby prefers, according to research.

History

Since 1988, Nattou designs the playful little friend the apple of your eye effortlessly attaches to: soft and durable materials and an enchanting environment – and everything in compliance with the European standards of quality and safety.  The Nattou collection is continuously being expanded with new products to meet the needs of mothers and their babies.  Linking innovation to quality is what Nattou stands for.  And this is now the case in 35 countries.

 

Bebeğiniz her gün yeni tecrübeler edinirken birçok zorluklarla karşı karşıya kalacak, ama ona güven ve destek verecek olan Nattou nun sevimli tasarımları daima bir arkadaş gibi yanında olacaktır; uykuya dalmadan, hayatının ilk aylarında ve büyürken olduğu gibi.

Sahne arkası

Tasarımcılarımız bebeklerin dünyasını tanıyorlar ve aynı zamanda ebeveynlerin ihtiyaçlarını isteklerini de göz önünde bulundurarak Nattou Koleksiyonlarına tüm bilgi ve birikimlerini yansıtıyorlar. Bu nedenle kullanılan kumaşlar ve malzemeler dikkatlice şu kriterlere göre seçilmektedirler: güvenlik, dayanıklılık ve  sevimlilik. Sadece bu sayede bebeğinizin Nattou sevimli arkadaşı yoğun ve coşkulu okşamalara rağmen hep yanında kalabilecektir. Nattou nun renkli tasarımları en son aktüel bilimsel çalışmalara dayanmaktadır:  zıt tonlar ve göz alıcı desenleriyle bebeğinizin gelişimi için en uygun seçim olacaktır. 

Hikayemiz

Nattou 1988 yılından beri yumuşak ve kaliteli malzemelerle bebekleri ve ebeveynleri aynı derecede büyüleyen neşeli sevimli ilk arkadaşlar geliştirmekte. Tüm Nattou ürünleri Avrupa ürün kalite ve güvenlik standartlarını karşılamaktadır. Nattou koleksiyonları sürekli, yeni ve yenilikçi ürünler ile anne ve bebeklerin değişen ihtiyaçlarını karşılamak için genişletilmektedir.  Nattou yenilik ve kalitenin mükemmel birlikteliğini bugün dünya çapında 35'den fazla ülkede temsil etmektedir.